Proč spíme? A co se stane, když si nedopřejeme dostatek spánku? Po přečtení této knihy vnímám, že podobné dotazy by měly být voleny obezřetně 🙂
Tak ještě jednou. Víme proč spíme? Na tuto otázku se snaží hledat odpovědi Matthew Walker ve své knize Proč spíme, odhalte sílu spánku a snění.
Popravdě se jedná snad o mou první knihu, která se zabývá pouze spánkem. Jako čerstvý rodič vnímám toto téma velice aktuálním u nás v rodině. Jednak z pohledu dospělé osoby, ale také co se týče dětí, jejich vývoje a dospívání. Tedy investice do života.
Dobře zvládnutý marketing
Na začátku bych se krátce zmínil, jak jsem ke knize dospěl. Jak již titulek napovídá, stal jsem se obětí dobře zvládnutého marketingu. Po začtení do knihy však situaci vnímám pozitivně a spíše dobrovolně. Nakladatelství Jan Melvil Publishing nepatří mezi mé standardně odebírané nakladatele. Netřeba vnímat negativně. Pouze vydávané knihy nejsou obvykle v množině mých zájmů.
Co mě tedy přesvědčilo? Jednoznačně Youtube kanál Petra Máry. Dost možná jej znáte především díky jeho recenzím produktů Apple. Osobně jej považuji za jednoho z mála českých přispěvatelů Youtube, kteří mají smysluplný obsah a navíc dobře zvládnutý.
Spolupráce JMP a Petra Máry vykouzlila pro zákazníky možnost významné slevy na knihy. Proč teda nevyužít. Pořídil jsem si hned dvě publikace.
Chcete také slevu 30% na knihy z produkce Jan Melvil Publishing. Využijte slevu s kódem PETRMARA do 20.10.2018.
Kolik času vám zbývá?
[wpcdt-countdown id=”193″]
Proč spíme?
Předně doporučuji si přečíst důvody přímo z knihy. Věřte, že kniha ve vás určitě něco zanechá. Alespoň několik dní po sobě se budete zamýšlet co udělat pro to, aby jste se dobře vyspali. Trochu jak nějaká pozitivní droga, která mě vedla k tomu, abych večer vypl televizi, něco si přečetl a šel spát v normální hodinu a ne až kolem půlnoci, pokud se chce ráno vstávat mezi pátou a šestou hodinou.
…, dokázali by jste v deset nebo v jedenáct hodin dopoledne opět usnout? Pokud ano, pravděpodobně nespíte dostatečně dlouho nebo dostatečně kvalitně. …., dokážete před polednem fungovat optimálně bez dávky kofeinu? Zní-li vaše odpověď “ne”, pak si velice pravděpodobně sami předepisujete stav chronické spánkové deprivace.
Každý člověk prožívá dva životy. Jeden v bdělém stavu a druhý ve stavu spánku. Po rychlém rozboru to dává i smysl, jelikož člověk by měl prospat třetinu života. Z dvaceti čtyř hodin je produktivní doba kolem šestnácti hodin a zbylých osm hodin vychází na spánek. Tento trend by měl být nezávislý na tom, zda je středa nebo víkend. Bohužel tomu tak není. V takzvané “západní společnosti” se na spánek dlouho nebral žádný ohled.
Nyní možná dochází k jistým pomalým změnám, ale stále to není to, co bychom si pro své zdraví představovali. Pominuli manažerské pozice, především ve finančních společnostech, pak mnoho z nás stále pracuje na směny, občas dokonce i více než osmihodinové. Přirozený lidský režim je narušen nejen touto razantní změnou doby spánku, ale také ostatními vlivy. Například vliv moderních studených LED diodových světel na cirkadiální rytmy.
Lidé nespí tak, jak příroda zamýšlela. Moderní doba výrazně zdeformovala přirozený počet dávek spánku, celkovou dobu spánku a také jeho načasování.
Matthew Walker – Proč spíme
Nemoci, mozek, paměť, …
Kde pak můžeme hledat příčinu civilizačních chorob strašící naší společnost. Příčin bude jistě více, ale významným hráčem bude jistě spánek.
Nyní si představte, že jste student a jsou před vámi zkoušky. Vyplatí trávit čas nad skripty dlouho do noci? Jak funguje mozek a jeho paměť v době spánku? Co všechno se děje v mozku, abyste si dokázali kvalitně zapamatovat vše, co potřebujete? Stejně to platí, pokud se učíte cizí jazyky, hrajete šachy nebo jste umělec, jehož kreativita je klíčem k úspěchu.
Co teda kniha přinese?
Postupně zjistíte, co je spánek, co se při něm děje, jakými fázemi prochází (NREM a REM), co na něj má vliv, jaké existují nemoci spánku, prokazatelné příčiny nemocí vlivem nedostatku spánku a vše v souhrnu mnoha let výzkumu odborných pracovišť po celém světe, které do své knihy shrnul Matthew Walker.
Dál zjistíte:
- jak poznat svůj chronotyp a pochopit jeho neměnný vztah s cirkadiánním rytmem těla
- že spánek významně snižuje riziko srdečního infarktu a mrtvice, chrání před rakovinou, Alzheimerovou chorobou a diabetem typu II
- co nového víme o NREM a REM fázích spánku a jaký mají vliv na odvádění toxických metabolitů z mozku
- jak sny zmírňují traumata i bolestivé vzpomínky a podněcují kreativitu
- kdy nejpozději požívat kofein, proč se držet dál od prášků na spaní a kdy si pomoci tabletou melatoninu
- jak se mění vzory spánku v průběhu života a proč nechat teenagery ráno dospat
- o alarmujícím poklesu imunity po probdělé noci
- že stačí spát méně než pět hodin a riziko, že způsobíte za volantem vážnou nehodu vzroste 10x
- o kolik procent stoupne počet infarktů myokardu den po přechodu na letní čas
- a hlavně, jak se znovu naučit dobře usínat a zdravě spát
Zdroj (1)
Spánek není radno podceňovat
Spánek je součásti našeho života. Je třeba se tomu přizpůsobit. Podvědomě jistě mnoho z nás vnímá, že se necítíme dobře, pokud jsme dnes toho moc nenaspali a malinkou vinu v tom cítíme. “Doženu to o víkendu.”, zní pak klasická omluva. Bohužel tomu tak není. Spánek je vždy originál a nelze si stanovit týdenní hodinový fond, kdy přes pracovní dny dodáte jen pár hodin a o víkendu zbytek. Je třeba spát kvalitně každý den. Díky tomu minimalizujete šanci na získání některé z vážných nemocí, která nás straší a pro které dosud neexistuje léčba – rakovina, Alzheimerova choroba a jiné. Nepotřebujete žádné léky ani jiné podpůrné prostředky. Stačí klidné místo, postel a dopřát si několik hodin spánku.
Závěrem
Závěrem nelze nic jiného než doporučit knihu k přečtení. Z mojí strany chci upozornit, že tento příspěvek není směřován k tomu, abyste utnuli veškerou společenskou činnost, která vstupuje do doby běžného spánku. Přirozeně se vyskytují situace, kdy jde spánek stranou, ať už se jedná o oslavy, nebo cestování. Spíš se vyhýbejte zbytečnostem, které vás o spánek okrádají. Současně autor uvádí v závěrech výzkumů, že negativní příčiny nemusí být vždy vyvolané pouze nedostatkem spánku.
Zdroj (1)
ZDROJ:
1 Oznamovací zpětný odkaz