Letošní vánoce byly příležitostí, abych mohl upgradovat svůj pracovní hardware, konkrétně počítač, na kterém budu dál pracovat. Na rok 2019 bych měl mít vystaráno s dostatečným výkonem pro práci s MacBook Air.

co předcházelo…

… a proč jsem se rozhodoval vůbec něco měnit? K dispozici jsem měl dlouhodobě dva stroje, dva počítače. Přesně už neřeknu jak dlouho je mám, ale bude to někde kolem deseti let. První je klasický desktop, který ve své době byl mezi běžnými počítači na vysoké úrovni s instalovaným procesorem Intel, v tě době špičkový model. Druhým byl notebook Sony VAIO.

U desktopu odešla před nějakou dobou grafická karta. Opět špičkový model. Bylo mi líto jí hned vyhazovat a rozhodl jsem se pro opravu. Obecně problémové kondenzátory na desce byly v pořádaku. Žádný s čipů také nenesla znáky propálení. Vizuálně byla karta v pořádku. Rozhodl jsem se jí tedy přepájet. Ne však ručně nebo v troubě, ale v profi peci na pájení DPS a součástek SMD. Povedlo, se. Začala opět fungovat a běžela asi rok, dokud znovu neodešla. Podruhé se oprava už nepodařila a byla uznána za nefunkční. Po půl roce jsem sehnal použitou grafickou kartu, která zvládá základní práci. U notebooku odešel před dvěma měsící disk. Jinak by měl být funkční.

Tato situace mě donutila zamyslet se nad tím, zda nepořídit něco nového. S oběma zařízeními jsem byl naprosto spokojen, ale přece jen doba pokročila. Navíc po první instalaci Windows 10 dostaly oba počítače druhý dech a fungovaly jako nové.

Co jsem pořídil

Už delší dobu vlastním iPhone od Applu. Navíc zde musím opět zmínit jednoho člověka, youtubera, který mi rozhodování hodně ulehčil. Je jím Petr Mára. Tento člověk, myslím, že dnes už poměrně známý, je velkým nadšencem nových technologií. Mezi jeho zájmy patří také produkty Apple. Jeho příspěvky na Youtube, rád sleduji, jelikož mají velkou přidanou hodnotu, oproti bežným prázdným obsahům jiných populárních youtuberů. Opět doporučuji podívat se na jeho obsah (poprvé jsme zmiňoval ZDE).

Abych se tedy vrátil. iPhone jsem už měl a napadlo mě k němu pořídit tedy i počítač. Zvažoval jsem tyto produkty:

  • Mac mini – jako určitou náhradu za desktop
  • MacBook Pro -mobilita a výkon
  • MacBook Air 2018 – mobilita, novinka, Touch ID a retina

Abych to dele neprodlužoval, volba padla na poslední z trojice, tedy MacBook Air.

MacBook Air 2018

Trochu jsem se bál velikosti a jak se mi na něm bude pracovat. Přece jen jsem byl zastáncem spíš stolního počítače s klávesnici, myší, monitorem. Dokonce i notebooky jsem byl zvyklý připojovat přes dokovací stanici. Začínám se však s novým počítačem rychle seznamovat a dokonce i přátelit 🙂

První zkušenosti Macbook air

Operační systém od Applu je přece jen jiný než Windows, který jsem prakticky používal po celou dobu, s vyjímkou krátkých chvil s Linuxem. Ačkoliv jsem ještě plně nepoznal všechny funkce, a věřím, že ani ty běžné, které nový počítač nabízí, ale už teď se mi líbí. Jedním z velkých benefitů, co nabízí je jakýsi „ekosystém„, vzájemná spolupráce Apple produktů – MacBook + iPhone. Vtipné bylo, když jsem u takovéto novinky nepřišel na to, jak se například pohybovat po stránce (scrollovat/listovat). Nováčkům (jako jsem já) určitě doporučuji proletět návody a naučit se například gesta na trackpadu, které v mém případě rychle nahradily potřebu po myši.

Ze srandy jsem vytahl ze skříně svoje staré VAIO, které bylo vždy perfektní a zvažuji do něj sehnat nový disk, nainstalovat nový OS a mít jej jako zálohu.

porovnání velkkostí dvou notebooků
Apple MacBook Air 2018 a Sony VAIO

Nechci zde porovnávat žádné ze zmiňovaných počítačů, ani je hodnotit. Pouze po vizuální stránce ukázat, jaké rozdíly to jsou. Jak řečeno ve videu výše. MacBook Pro je opravdu na výkon a na profesionální práci, zpracování videí, fotografií nebo grafiky. Pokud já něco z toho dělám, tak na té nejnižší amatereské úrovni. Fotím sice na zrcadlovku a do RAWu, ale vše se odehrává především pro mé osobní použití. Pokud jde o focení, chci se časem vrátit spíš ke klasické fotografii na černobílý film a domácí vyvolávání. Už je to doba, co jsem to dělal naposledy. Věřím, že MacBook Air bude pro mě na delší dobu naprosto dostačující stroj.

Sony vaio apple macbok
Apple MacBook Air 2018 a Sony Vaio
závěrem

V budoucnu se určitě ještě vrátím k nějakým potřehům s novým počítačem. Momentálně jsem z MacBooku více než nadšen. Oprašuji své znalosti programování v Pythonu, kde jsem měl teď menší prázdniny a současně bych se rád více věnoval psaní. Nejen zde formou blogu, ale i něco profesionálnějšího.