Pouštím se do výuky japonštiny.

Důvodů je mnoho. U mě od malička existoval zájem o rytíře, později je nahradili ti japonští – samurajové. Později závislost na čajích a postupné sbližování s japonskou kulturou a do jisté míry hledání se s v ní při četbě Bušidó a Hagakure. Na vysoké škole jsem pak v knihovně nalezl učebnici japonštiny. Překvapilo mě, že něco takového existuje i v českém jazyce. Musím zdůraznit, že k japonsku mě nepřivedly Manga, japonské komiksy, případně Anime, japonské animované seriály.

Japonština | 日本語

Vezměte slovo „Japonsko 日本“ a k němu přidejte slovo „jazyk 語 (ne ten v puse)“ a dostanete slovo „Japonština 日本語“. Jednoduché, že.

Věřím, že většinu lidí odradí právě onen znakový systém, kterému se říká „Kanji (v češtině Kandži)“ a vychází z čínských znaků. Podobnost mezi čínskými a japonskými znaky není tedy náhodná, ale přímo daná. Japonský zápis textu však navíc obohacují další dva systémy – hiragana a katakana – tvořící slabikovou abecedu (například: ha, he, hi, ho, hu). Oba systémy jsou slabikově shodné, ale jejich zápis se v hiraganě a katakaně liší (někde méně, někde více). Obecně se hiragana více používá pro klasické japonské texty a tam kde neexistuje zápis v kanji. Naopak katakana je spíše určena pro nová slova, nebo převzatá z jiných jazyků.

Díky slabikové abecedě je japonština hezký melodický jazyk, který se i dobře učí. Pokud pomineme zápis textů pomocí znaků, patří japonština mezi poměrně lehké jazyky, kde není kladen důraz na tóny, jak je tomu v případě čínštiny.

Japonská slabiková abeceda

Hiragana a Katakana

Učebnice

Z čeho studovat? Mezi českými učebnicemi toho moc nenajdete. Nejvíce známou je komplet Japonština, který vyšel v nakladatelství LEDA před nějakou dobou. Komplet tvoří hlavní učebnice, cvičebnice písma, slovník s klíčem ke cvičením a CD s nahrávkami a programem pro psaní. Tuto učebnici určitě doporučuji, především pro neanglicky hovořící studenty. Slovníky jsou k dostání také v češtině.

Mezi anglickými učebnicemi je to přece jen veselejší a výběr je mnohem, mnohem větší. A to nemluvím ani o video lekcích, především na YouTube, kterých je nepřeberné množství. Jednou z nejznámějších učebnic je  Genki, kterou vydává The Japan Times a je dostupný snad všude na světě. V česku se dá sehnat přes specializované prodejce, případně jednoduše na Amazonu (pro zájemce z ČR ideálně na německém). Za kompletní set učebnice, cvičebnice a CD si však připlatíte mnohem více, než za českou obdobu.

Další českou učebnicí je Japonština pro samouky (Iwazawa Kazuhiro), kterou vydala Česko-Japonská společnost. Nevím však jak je to aktuálně s její dostupností. Předpokládám, že k sehnání bude jen bazarově. Tu svou asi jen tak neprodám.

Software

Mezi programy na PC mohu jednoznačně doporučit projekt Wakan. Tento program poslouží jak pro japonštinu, tak i pro čínštinu a je česky. Slouží jako znakový i klasický slovník, textový editor, můžete si vytvářet vlastní seznamy slovíček, například dle lekcí. Zápis textu může být jak v katakaně a hiraganě, tak i v kanji, do které dokáže text sám převádět.

 

Dále mám oblíbené dvě aplikace, které jsou dostupné na všech běžně dostupných zařízeních, buď přes webový prohlížeč, nebo aplikace na telefon. Jedná se o Duolingo a Memrise. Obě aplikace nabízení i  placenou část, ale při využívaní účtu zdarma dostane vše potřebné. Zde se však už musí počítat s nějakou znalostí angličtiny, jelikož anglicko-japonské materiály jsou lépe zpracované.

V angličtině je spousta dalšího materiálu dostupného zdarma. Je třeba se tím probrat a najít si co komu vyhovuje. Zde je něco pro začátek:

Na stránce TOFUGU doporučuji sledovat seznam aktualizovaných doporučení pro výuku: https://www.tofugu.com/series/japanese-learning-resources/

Mezi programy je třeba vzpomenout i na klasiku jako Rosetta stone a Pimsleur. Tady se už vyžaduje nějaká větší investice, tedy i osobní nebo pracovní motivace.

Japonštinu vnímám jako zábavný a melodický jazyk. Stále je přede mnou dlouhá cesta, než budu moct v tomto jazyce fungovat. Zkuste to taky.