Osobní stránka | Personal page | 個人ページ | Page personnelle | 个人页面

Katalogizace knih

Nejsem knihovna, ale chci mít ve svých knihách pořádek. Dlouhou dobu jsem přemýšlel jak vnést do mé domácí knihovny řád. Zkoušel jsem různé metody katalogizací. Bohužel vetšina z nich mi neseděla. Jak jsem během těch let postupoval a k čemu jsem se dopracoval? O tom bude tento článek.

Mně osobně knihy doprovázejí celý život. Doma u rodičů v obýváku jsme vždy měli velkou knihovnu přes celou jednu zeď. Samozřejmě tam nebyly pouze a jen knihy, ale tvořily většinu obsahu. Mou pozornost vzbuzovaly většinou knihy, které jsem vůbec nechápal a ani nemohl. Stačilo mi, když byla kniha dostatečně tlustá, případně měla zajímavé obrázky. Příběh jsem si už doplnil sám podle své fantazie.

Samozřejmě, že zde se bavíme o době, kdy jsem teprve začínal poznávat abecedu. Mé první knihy byly nejprve součásti velké domácí knihovny. Když přibývaly, přesunuly se na poličku v pokoji, kde rok po roku svazků přibývalo. Dnes už mám stejně velkou knihovnu, možná s ještě více knihami, než bylo u rodičů. Výběr nakupovaných knih je obvykle poměrně přísný a podle toho dostávají v knihovně své vlastní místo. Knihovna je tak v prakticky neustálem životu. Chybějící místo nutí reorganizovat knihy, ale s ohledem na jejich důležitost.

Pojďme dál

Ale konečně k věci. Nemůžu říct, že svou knihovnu neznám, vím hned kde co najít. Občas však mívám výpadky v případě některých edic, hlavně těch nekompletních. Pak se v obchodě zarazím a nevím. Následně, také pro zjednodušení hledání a celkovou správu mých knih, jsem začal zvažovat katalogizaci knihovny.

Jako první mě napadlo psát knihy do Excelu. V podstatě to nebylo špatné řešení. Přenositelnost dat mezi různými platformami se často děje přes soubory, které jsou s tabulkovými procesory kompatibilní (soubory *.csv a podobně). Bohužel uživatelské rozhraní není příliš dobré, přesto jednoduše upravitelné. Hledal jsem teda dál.

První skutečná digitální katalogizace

V Excelu, ačkoliv v něm umím mírně nadstandarně, jsem dělal jen pokusy. Začal jsem se zajímat o lepší softwarové vybavení. První cesty, obvykle hledány na zahraničních webech, vedly pouze k programům pro knihovny. Najednu stranu mě lákalo mít něco profi, ale rychle jsem od toho upustil, když jsem zjistil, co všechno by to obnášelo. A čas je přece jen drahý.

Potom jsem programy hledal i na českých serverech typu stahuj.cz a slunecnice.cz. Něco z české produkce se tam našlo. Dokonce programy spolupracující s NKC – Databáze národní knihovny České Republiky. Začal jsem tedy dále experimentovat. Jak s programy, tak i s cloudovými aplikacemi dustupnými přes webová rozhraní. Výsledkem, dokonce i nyní, je situace, kdy mám střípky katalogů rozmístěné do několika míst a dát je dohromady je možná složitější, než je přepisovat.

Vyzkoušel jsem tyto (určitě si však nevzpomenu na všechny):

Snažil jsem se vybrat ty největší. Menší programy jsem zde nezmiňoval. Jedním z parametrů bylo, mít přístup ke katalogu primárně na počítači. Katalog pouze v mobilu pro mě není zajímavý. Ale samozřejmě použití chytrého telefonu, jako doplňkového zařízení, pro mě bylo dobrým benefitem, hlavně při použití jako snímače čárových kódů a automatizaci při zadávání do databáze.

„S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školu. Bez knih pak nebývá učený nikdo ani ve škole.“

Jan Amos Komenský

Snad jsem už vybral co potřebuji

Jak jsem psal, přidávat knihy do databáze pouhým focením čárových kódů je velmi pohodlné. Bohužel však většina programů pracovala s anglickými servery a databázemi (například amazon.com a podobně), kde české knihy chyběly. Pokud chci knihu přidat sám, jelikož starší knihy žádné čárové kódy nemají a nemusejí mít ani ISBN, je to už pouze ruční práce.

Pro běžnou práci a vyhledávání používám stránky databazeknih.cz. Hledání informací, recenzí, reakcí čtěnářů, bazarových knih je zde velmi jednoduché a rychlé. Vedle toho existuje ještě Československá bibliografická databáze, kterou však využívám o poznání méně.

Ještě na OS Windows jsem si celkem oblíbil český program EVIDENCE LSOFT. Program se docela podobal zahraničnímu Book Collectorz, ale narozdíl od něj jsem jej považoval za mnohem propracovanější. Bohužel, jak jsem už dříve ZDE, problémy s počítači mě donutily pořídit nový, tentokrát od Applu. Cesta ke spuštění programi pro Windows na Mackbooku určitě je, ale zatím se mi do toho moc nechce. Jinak jej mohu pouze doporučit.

Nakonec jsem se rozhodl pro katalogizaci pomocí LibraryThing. Nemůžu skrývat, že za výběrem nebyly pouze potřebné parametry, ale také pocity. Goodreads sice používám dál také, ale jen v malé míře a snad jen ve spojení se čtečkou Kindle.

LibraryThing nabízí i aplikaci do telefonu, která funguje dobře. Prostředí je více profesnější, než u goodreads. Navíc LT spustil nedávno službu TinyCat, která je již určená pro menší knihovny (do 20 000 položek) v placené verzi, ale zdarma je možnou používat aplikaci pro domácí potřebu. Výhodou je propojitelnost a automatický přenos databáze z LT do TinyCat.

Krom toho si v LT můžete zvolit databází pro vyhledávání knih při zadávání do databáze. Mnoho se tak ulehčí. Na výběr je asi patnáct databází českých knihoven a institucí. Díky nim už budete mít velkou část práce rychleji zpracovanou a můžete již jen editovat dle vlastní potřeby.

https://youtu.be/jGOMIrmZ8-U

Mé knihovny

Mou knihovnu si tedy můžete najít zde. Bohužel, jak jsem psal výše, současný katalog je roztříštěn do několika platforem. Na LT a TinyCat tedy najdete pouze jen pár knih. Pracuji však na doplňování.

 


Kromě widgetu z LT dávám odkaz na TinyCat:

https://www.librarycat.org/lib/sochise

Zde už jen další ulázka, jak pracuje LT.

A jak vy katalogizujete své knihy? Určitě mi dejte vědět 🙂

« »
::Sochise.·.
Přehled ochrany osobních údajů

Tato webová stránka používá cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie jsou uloženy ve vašem prohlížeči a plní funkci pro zkvalitnění služeb směrem k návštěvníkům stránek.