Taky se učíte japonsky, nebo o tom uvažujete? Pokud toto čtete, tak patrně ano. Je poměrně jedno, jaký máte motiv. Může se jednat o obecný kulturní zájem, o některá její témata (Manga, Anime), chcete v žít v Japonsku, nebo máte rádi japonské jídlo? Japonsko toho nabízí tolik zajímavého, že pro mě je to velká výzva.

Pokud jste se už někdy k tomuto jazyku dostali, pak jste určitě řešili jednu věc. Zdroje k výuce. Rozdíl oproti jiným jazykům je jasný. Pokud se chcete učit z českých zdrojů máte velmi omezený výběr v porovnání s jinými jazyky. Nepředpokládám, že by měnší knihovny měly ve velké míře nakoupeny dostupné české učebnice. Větší knihovny je jistě mít budou. V knihkupectví to taky není žádná sláva. Angličtina, němčina, ruština, případně italština a španělština, mají samostatné rehály u knihkupců, případně tvoří významnou část. Japonština je pak zastoupena pouze základními dostupnými knihami a to jen kusově. Neříkám však, že se s tím nedá pracovat. Mrkněte i na můj starší článek k tomuto tématu:

Mrkněte i na můj starší článek k tomuto tématu

Po nějaké době však chcete více zdrojů. Ať už na procvičování četby, psaní trénink abecedy, případně studovat jiná konverzační témata, nebo jiné způsoby jejich použití. Co se týče českých zdrojů, není toho mnoho. Kdo však ovládá angličtinu, může mít tuto cestu mnohem jednodušší. Pojdmě se podívat na některé z nich.

Slovníky

Pro rychlé hledání používám dva online slovníky, které se mi osvědčily:

Občas využiji i tyto:

  • https://tangorin.com – anglický slovník
  • https://www.jishonari.com – anglický slovník. Navíc obsahuje i napojení na jiné zdroje, ze kterých bere texty. Ty si můžete číst v originále a pokud narazíte na neznáme slovíčko, hned si jej mlžete přeložit.

Online učebnice

Učební texty, v podstatě i celé učebnice/cvičebnice se dají najít internetu taky. Zase uvedu dvě, které se mi zdají dobře zpracované.

  • https://www.nhk.or.jp/lesson/en/ – je třeba se naučit orientovat. Nabídka 48 lekcí. Je to však pouze v angličtině. Je možné si stáhnout jednotlivé lekce, texty i nahrávky. Navíc každá lekce je rozebrána do detailu. Klíčové fráze, slovíčka, znaky a podobně. K dispozici je verze z roku 2015 a nová z roku 2019
  • https://sethclydesdale.github.io/genki-study-resources/ – toto je super. Určitě jste narazili na známou učebnici Genki. Jedná se o nejznámější učebnici na světě. Je v angličtině a dostupná všude na světě. Zde je její cvičebice. Je zpracována pro druhou i třetí edici. Pokud knihu využíváte, tak toto bude velká pomůcka pro cvičení. Navíc si celou aplikaci můžete stáhnout pro offline studování.

Podcasty

Momentálně moc podcasty neposlouchám. Ale začátkem roku byl pro mě poslech nějakého podcastu na denním programu. První podcast navazuje na kurz Easy Japanese, jehož lekce jsem uvedl výše. Zbytek jsou populární podcasty, které jsou celé pouze v japonštině.

Knihy

Aktuálně mohu doporučit novou knihu Navždy plynule od Gabriela Wynera, která vyšla letos v nakladatelství Jan Melvil publishing. Kniha mě nejdříve nadchnula. Pak jsem však měl problém s jejím dočtením. Ale v podstatě je to dobrá kniha, která vám ukáže metodu, jak se naučit nějaký jazyk, ať už sami, ve škole, nebo na kurzech. Začínám pomalu tuto metodu uplatňovat. O tom zase příště.

Úvod videa je v japonštině. Rozhodnutí je jasné 🙂

Gabriel Wyner je americký operní zpěvák a polyglot, který vyvinul systém pro plynulé ovládnutí cizí řeči pomocí krátkých každodenních cvičení. Sám se například naučil francouzsky za 5 měsíců a rusky za 10 měsíců. Mluví plynně celkem šesti jazyky. Navždy plynule se stala bestsellerem a vedla k vytvoření stejnojmenné výukové jazykové aplikace. Autor žije v Los Angeles.

https://www.melvil.cz/kniha-navzdy-plynule/

Závěr

Ve stručnosti by to bylo dneska všechno. Příště bych se mrkl na nějaké ty aplikace, převážně pro mobily. Těch je hodně. Vyzkoušel jsem jich hodně, ale funkčních mi jich zůstalo jen pár. A na ty se podíváme příště.