Osobní stránka | Personal page | 個人ページ | Page personnelle | 个人页面

Jak začít s programováním: Nástroje, motivace a kdo může programovat

Pokud se chcete naučit programovat, můžete to udělat bez ohledu na svůj věk nebo vzdělání. V tomto blogovém příspěvku se zaměřím na klíčové nástroje, které potřebujete k začátku a snad vám poskytnu motivaci, abyste se udrželi na správné cestě, pokud se tímto směrem vydáte.

Jazyky jako Python, Java a Swift jsou v dnešní době velmi oblíbené a mohou být skvělým výchozím bodem pro začátečníky. V tomto článku se dozvíte více o tom, jak se s těmito jazyky začít učit.

Naučit se programovat může být náročné, ale s dobrými nástroji a motivací to může být i zábava. Přečtěte si tento příspěvek a začněte objevovat svět programování.

Proč se učit programovat?

Programování se stává stále důležitější dovedností v dnešní digitální éře, kde se technologie rychle rozvíjejí a ovlivňují každodenní život. Bez ohledu na to, jaký obor nebo kariéru plánujete, programování vám může pomoci rozvíjet vaše schopnosti a otevřít dveře k novým možnostem. Pokud se naučíte programovat, můžete vytvářet aplikace a software, analyzovat data, automatizovat procesy a mnoho dalšího. Navíc, programování může být zábavné a zdrojem kreativity. Pokud se rozhodnete naučit se programovat, otevřou se vám nové dveře do světa nekonečných možností.

Programming and coding
Programming and coding by Markus Spiske is licensed under CC-CC0 1.0

Jaký jazyk se učit?

Existuje mnoho programovacích jazyků. Před výběrem je vhodné si promyslet, proč se chci učit programovat. Zdali chci vytvářet aplikace pro mobilní zařízení, nebo tvořit webové aplikace a stránky, nebo se zabývat zpracováním dat. V dnešní době bude určitě velkou motivací i AI (umělá inteligence).

Pokud do Googlu zadáte dotaz na nejpopulárnější programovací jazyky, vyskočí vám spousta žebríčků a grafik. Ale určitě se tímto nenechte přemotivovat. Je dobré se držet toho, kam směřuje váš zájem a co vás ve studiu udrží trvale.

Pokud nechcete primárně studovat co svět programování nabízí, můžete využit nějakého průvodce, který formou otázek zjistí potřebné detaily a nabídne, čím by jste se mohli zabývat.

Z českých třeba zde:

Ze zahraničních:

Aktuálně mezi most popular jazyky patří:

 • Python
 • Java
 • JavaScript
 • C++
 • C#
 • Swift – jako zapřísáhlý jablečník musím zmínit.

Určitě se neřiďte tímto pořadím.

Python

Python je vysokoúrovňový programovací jazyk, který je snadno čitelný a psatelný. Jeho syntaxe je jednoduchá a intuitivní, což z něj činí populární volbu pro začátečníky. Python má mnoho knihoven a frameworků, které usnadňují vývoj aplikací v oblastech jako jsou strojové učení, analýza dat a web development.


Java

Java je vysokoúrovňový, objektově orientovaný programovací jazyk, který byl vyvinut společností Sun Microsystems (nyní součástí společnosti Oracle). Java je široce používaná pro vývoj desktopových, webových a mobilních aplikací a je známá pro svou platformovou nezávislost – to znamená, že kód napsaný v Javě může být spuštěn na různých operačních systémech, pokud jsou dostupné potřebné běhové prostředky.


JavaScript

JavaScript je skriptovací jazyk, který se používá pro vývoj webových stránek a aplikací. Může být použit pro interaktivní prvky na stránce, jako jsou formuláře, animace a efekty. JavaScript je často používán spolu s HTML a CSS, aby se vytvořily kompletní webové stránky. Jeho syntaxe je podobná jazykům jako Java a C++, což z něj činí dobrý výchozí bod pro ty, kteří už znají tyto jazyky.


C++

C++ je vysokoúrovňový programovací jazyk, který je často používán pro vývoj desktopových aplikací, her, operačních systémů a dalšího softwaru. Je to rozšíření jazyka C, které přidává objektově orientované prvky a další funkce. C++ má velmi efektivní výkon a je oblíbený mezi vývojáři, kteří potřebují rychlý a účinný kód. Je to také jeden z nejobtížnějších programovacích jazyků, takže může být obtížné se s ním naučit programovat, zejména pro začátečníky.


C#

C# je vysokoúrovňový, objektově orientovaný programovací jazyk, který byl vyvinut společností Microsoft. C# se používá pro vývoj desktopových a webových aplikací v prostředí .NET Framework. Je to jeden z nejpopulárnějších programovacích jazyků na světě a je známý pro svou jednoduchost a efektivitu. C# podporuje mnoho moderních funkcí, jako jsou asynchronní metody a LINQ. Je populární volbou pro vývojáře, kteří chtějí vytvářet aplikace pro platformy Windows a .NET.


Swift

Swift je objektově orientovaný programovací jazyk, který byl vyvinut společností Apple pro vývoj aplikací pro iOS a macOS. Přestože je relativně nový, rychle získal na popularitě mezi vývojáři mobilních aplikací. Má moderní syntaxi, která je snadno čitelná a psatelná, a podporuje mnoho moderních funkcí, jako jsou asynchronní metody a generické typy. Swift je také velmi bezpečný jazyk, který obsahuje mnoho funkcí pro prevenci chyb a nebezpečných situací.

U Swift bych se rozapsal trochu více. Obecně Apple podporuje formu minimalismu a jde to vidět na všem co dělají. Minimalismus je v programování často ceněným principem. Minimalistický kód bývá obvykle snadnější na čtení, údržbu a rozšíření. Programátoři se snaží minimalizovat počet řádků kódu a zbytečné funkce a proměnné. Minimalistický přístup také často vede ke zlepšení výkonu a efektivity programu. Díky tomuto přístupu se minimalismus přelévá i do jejich životů.

Na jakého programátora dneska už nenarazíte? 😄⬇️

Apple dává vývojářům, kteří chtějí pro jejich platformu vyvíjet, velkou podporu. Předně jejich vlastní IDE Xcode nabízí možnost programovat pro všechna zařízení Apple. Pokud se navíc učíte, pak je dostupná i aplikace Playground pro Mac i iPad.

Xcode

Xcode je integrované vývojové prostředí (IDE) vyvinuté společností Apple pro tvorbu aplikací pro operační systémy macOS, iOS, iPadOS, watchOS a tvOS. Xcode obsahuje sadu nástrojů pro tvorbu a ladění aplikací, včetně editoru kódu, debuggeru, správce projektů, návrhových nástrojů uživatelského rozhraní a sady nástrojů pro testování a profilování výkonu aplikace. Xcode také obsahuje integrované vývojové prostředí pro jazyk Swift, který je preferovaným jazykem pro vývoj aplikací pro tyto platformy. Xcode je zdarma ke stažení z App Store a je k dispozici pro vývojáře na platformách macOS.

Playground

Playground je interaktivní vývojové prostředí pro výuku programování jazyka Swift od společnosti Apple. Umožňuje uživatelům psát kód a okamžitě vidět výsledky, což usnadňuje učení se základů programování. Playground podporuje různé typy obsahu, jako jsou kódové bloky, textové bloky a multimediální prvky, což umožňuje uživatelům vytvářet interaktivní a zábavné výukové materiály. Playground je k dispozici zdarma pro uživatele macOS a iOS.


Jak se učit?

Toto je asi nejtěžší otázka. Pokud se chcete naučit programovat, můžete začít tím, že si zvolíte konkrétní jazyk, který vás zajímá, a podíváte se na internetové zdroje, které vám pomohou začít. Existuje mnoho online kurzů a tutoriálů, které vám mohou pomoci pochopit základy programování a naučit se psát jednoduché programy. Některé z nejpopulárnějších platforem pro online vzdělávání jsou Udemy, Coursera a Codecademy, ITnetwork.

Další možností je získat knihu o programování v jazyce, který vás zajímá, a postupně se učit z ní. Existuje mnoho knih, které jsou určeny pro začátečníky a poskytují podrobný návod na to, jak se naučit programovat.

Nezáleží na tom, jakou metodu si zvolíte, je důležité věnovat dostatek času praxi. Pokud se naučíte základy programování, zkuste si napsat jednoduchý program, který řeší nějaký problém. Postupně si zvykejte na psaní kódu a snažte se psát kód, který je co nejefektivnější a nejčitelnější. Pokud budete trpěliví a budete pravidelně cvičit, můžete se naučit programovat a otevřít si dveře k novým možnostem.

Internet

Výše jsem zmínil některé známé platformy:

 • Udemy – zde najdete kurzy nejen o programování
 • Coursera – stejně tak obecná platforma na studium, převážně univerzitního typu
 • freecodecamp – zde se učte programovat zdarma
 • Codecademy – zaměřeno na programování
 • itnetwork – česká alternativa Codecademy
 • codewithchris

Knihy

Obecně bych knihy moc nedoporučoval. Práce s nimi byla pro mě obvykle nekomfortní. Ale někomu může vyhovovat. Navíc knihy, obzvláště ty papírové, nelze aktualizovat. Mohou tedy morálně zastarávat. Ale zkuste se podívat tady:

 • knihy.nic.cz – Knihy vydávané správcem domén cz.nic. Dají se koupit papírové, nebo oficiálně jsou uvolněny zdarma v elektronické podobě.

Youtube

Samostatně bych zde označil platformu Youtube, jelikož její nabídka je obrovská. Abyste našli videa pro výuku programovacích jazyků na YouTube, můžete použít vyhledávání pomocí klíčových slov jako “výuka programování” nebo “výuka Pythonu”. Můžete také najít kanály, které se specializují na výuku programování, jako například FreeCodeCamp nebo Programming with Mosh. Tyto kanály nabízejí širokou škálu videí, od základů programování až po pokročilé koncepty.

Další možností je najít tutoriály nebo série videí, které se zaměřují na konkrétní jazyk. Například, pokud se chcete naučit Java, můžete hledat videa s názvem “Java pro začátečníky” nebo “Výuka Java”. Podobně, pokud se chcete naučit Python, můžete hledat videa s názvem “Python pro začátečníky” nebo “Výuka Pythonu”.

Nezáleží na tom, jaký způsob výuky zvolíte, je důležité najít zdroj, který vám vyhovuje. Snažte se najít videa, která vám poskytnou zábavnou a interaktivní formu výuky a která jsou přizpůsobena vašemu úrovni znalostí.

Instagram

Doporučuji na Instagramu, nebo na jiných sociálních sítítch sledovat populární influencery. Minimálně to může být zdroj motivace. Příklady některých níže.

Závěrem

Pokud se chcete naučit programovat, můžete to udělat bez ohledu na svůj věk nebo vzdělání. V tomto příspěvku jsme se zaměřili na klíčové nástroje, které potřebujete k začátku a snad vám poskytli motivaci, abyste se udrželi na správné cestě, pokud se tímto směrem vydáte. Jazyky jako Python, Java a Swift jsou v dnešní době velmi oblíbené a mohou být skvělým výchozím bodem pro začátečníky. Pokud se rozhodnete naučit se programovat, otevřou se vám nové dveře do světa nekonečných možností. Ukázali jsme i několik způsobů, jak se můžete učit programovat, včetně tipů na online kurzy, knihy a videa na YouTube. Pokud se rozhodnete naučit se programovat, můžete vytvářet aplikace a software, analyzovat data, automatizovat procesy a mnoho dalšího. Tento svět nabízí nekonečné možnosti a jediným omezením je vaše vlastní kreativita a snaha.

« »