Konečně jsme se my začátečníci dočkali. Apple uvolnil svou aplikaci Swift Playgrounds pro MacBooky. Aktuální situace okolo koronaviru nám dává možnost zase se něco nového naučit

O co jde?

A co je vůbec ten Swift? Jedná se o programovací jazyk od společnosti Apple, který začal v roce 2010 vyvíjet Chris Lattner. Momentálně slouží tento jazyk k tvorbě aplikací pro všechny platformy Apple: macOS, iOS, watchOS.

Pro vývojáře to přináší velkou výhodu. Pomocí nástroje Xcode si můžete začít vyvíjet vlastní aplikaci na některou z uvedených platforem. Vše je navíc v tomto nástroji již předchystáno a nic nebrání tomu, začít psát aplikaci a k tomu také tvořit její vizuální podobu. Xcode má také zabudován simulátor hardware. Je tedy možné v průběhu vývoje simulovat funkčnost, zkoušet si správnost záměru a hledat chyby. Více se dozvíte zde: https://developer.apple.com/xcode/

XCODE

SWIFT má také ambice stát se univerzálním jazykem, například i pro psaní webů a podobně.

Jdeme více do hloubky…

Programování a kódování je dnes ve veliké oblibě. Pro někoho to je zábava, pro někoho práce, pro někoho nikdy nepochopená změť písmen, znaků, závorek a dvojteček. Díky dostupným zdrojům pro výuku (obvykle v angličtině) se čím dál více lidí zajímá o to, jak si napsat nějaký kód.

Osobně všude slýchávám, jak je to snadné. Opravdu tomu tak může být. Je potřeba čas a vlastní mozek, jelikož onen kód, podle kterého se bude aplikace řídit, je právně v něm. Nutné je naučit se a dodržovat pravidla, která daný programovací jazyk vyžaduje.

Všichni dnes už znají pojem “Apple ekosystém”. Životní prostředí, kde se pohybuje veškerý hardware i software. Už delší dobu s tímto prostředím souzním a líbí se mi, že Apple do tohoto prostředí zahrnuje i samotný vývoj a usnadňuje tak práci v něm.

Zpět ke Swift Playground

Co však když se chytnete myšlenky programování a nemáte žádné zkušenosti? Možnosti jsou různé. Některé jsou zdarma, některé za peníz větší a další za větší. Obecně se je dobré mrknout se na následující weby:

Každé má svoje. Některé weby nabízejí víceméně univerzitní typ vzdělávání (Coursera, edx), jiné zase populárnější styl výuky formou hry. Stejně tak je i výběr jednotlivých témat různý. Některé se zabývají širokým spektrem programovacích jazyků, jiné jsou zaměřené na obecné pochopení programování.

Swift Playground není webová aplikace. Původně byla vydána exkluzivně jen pro iPad. To je zařízení, které nemám a štvalo mě, že to není multiplatformní záležitost. Na MacBook byla možná pouze dostupná interaktivní e-kniha od Apple, která taky sloužila k výuce. Swift Playground je však něco jiného.

Výuka probíhá tak, že hned můžete vidět výsledek. Není potřeba nic instalovat a nastavovat. Před sebou vidíte dvě okna. V jednom je popis problému a úkol. Níže pak prostor pro psaní kódu. V druhém okně pak je vizualizace. Napíšete kód, spustíte a sledujete co jste provedli.

Krok za krokem se učíte vyřešit jednoduchý problém, jak přemístit panáčka po hracím poli a sbírat krystaly. Pak se učíte zjednodušit naučený proces a tak dále, až k řešení složitějších problémů. Nutno dodat, že aplikace je určena především pro děti, aby se rychle a zábavnou formou seznámily s tvorbou programů. Ale nevidím důvod, proč by si stejnou cestu nemohl vyzkoušet i dospělý.

Komenskému by se tato metoda školy hrou určitě líbila. A jak už bylo výše zmíněno, současná situace okolo koronaviru může být využita prospěšně. Aplikace může sloužit jako platforma pro domácí samostudium. Toto určitě ocení i rodiče.

Jako akčnější alternativa pro dlouhé večery pak může být hra Factorio, kterou jsem tady v minulosti už taky zmiňoval.