Další várka nápadů. Tentokrát si nebudeme hrát, ale vrhneme se na trochu toho vzdělávání. Rychlá nabídka toho, kde se dá něco naučit. Jsou to především klasické vzdělávací servery. Proč tam teď nenajít nějaký kurz, který nás chytne. Pravdou je, že existuje mnohem více, ale s časových důvodů je toto základní motivace a inspirace.

Studujte opravdu a zdarma.

Připojte se k univerzitám z celého světa a studujte cokoliv vás napadne. Opravdu je tam toho hodně. Možná malé upozornění, většina kurzů je v angličtině. Ale například Khan Academy je už v češtině, má titulky, nebo může sloužit zároveň k opakování jazyka.

Khan Academy

Toto je už klasika na poli vzdělávání. K popisu si pomůžu si Wikipedií:

Khan Academy (česky také Khanova škola) je nezisková organizace zaměřená na vzdělávání, založená v roce 2006 Američanem Salmanem Khanem, absolventem MIT a Harvardu. S krédem „poskytovat vysoce kvalitní vzdělání komukoli, kdekoli“ nabízí internetová stránka projektu více než 6 200 výukových videí uložených na YouTube, a to v disciplínách: matematika, fyzika, chemie, organická chemie, historie, zdravotnictví a lékařství, finančnictví, ekonomie, biologie, astronomie, kosmologie atd.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Khan_Academy

K výuce se dostanete skrze tyto odkazy. Khanova škola je pak dobrovolnická iniciativa, která překládá dostupný obsah do češtiny

Coursera a edX

Tyto dva portály jsem spojil dohromady. Jsou totiž obdobné. Nabízí připojit se online na univerzity z celého světa a studovat jimi nabízené programy. Výběr je velký. Od tvůrčího psaní, přes humanitní vědy, až po technické studia. Zde je potřeba už rezervovat si čas. Poctivé učení zabere nějaký čas a délka je až několik týdnů. Hlavním jazykem je angličtina. Za poplatek je možné po studiu získat i certifikát daného kurzu nebo i celého studijního programu.

Nejsou však tady jen univerzity, ale své nabízí dnes už i Google nebo Microsoft. Možná jste si ve škole říkali, že by jste chtěli zkusit studovat to či ono. Tady je ta možnost. Ve velké míře to jde zdarma. Navíc při zápisu do studia předmětu, který například vyžaduje dostupnost speciálního softwarového vybavení (například MatLab), dostanete po dobu studia plný přístup k danému SW. Skripta v PDF jsou pak asi už samozřejmostí.

Coursera nabízí studium na těchto stránkách:

edX pak prozkoumáte zde. Zajímavostí je pak portál openedx, kde své mini-kurzy nabízí Masarykova univerzita.

Nabídky NY Post

Pokud se chcete vzdělávat a jste schopni něco málo utratit, doporučuji sledovat stránky obchodu NY POST store (viz. odkaz níže). Prakticky neustále tam najdete slevy na placené kurzy. Díky nim se dostanete třeba ke kurzům Udemy (kde mimochodem jsou také pořád nějaké slevy). Slevy jsou někdy výrazné, dosahující 90 % a někdy i více. Chcete se zdokonalit ve Photoshopu, napsat první aplikaci pro iPhone, nebo se naučit fotit jako profesionál? Určitě to stojí za prozkoumání. Krom toho NYP store nabízí slevy i na software a služby (například dnes tolik oblíbené VPN servery).

Dneska konec?

Dneska ano. Na zítřek zase něco připravím. Pokud máte nápady, určitě dejte vědět do komentářů.

Jen pro informaci. S nikým nemám podepsanou žádnou spolupráci. Vše vychází pouze z mých zkušeností, investicí je vlastní čas. Proto tady ani nenaleznete žádné banery, které vám připomínají naposledy prohlížené zboží v obchodě se zelným ufonem.

Mějte se hezky a buďte doma.