Rubikova kostka je ikonická skládačka, která se stala celosvětově populární během osmdesátých let minulého století. Tato malá kouzelná kostka se skládá z devíti menších kostek na každé straně a vyzývá svého uživatele k řešení složitého problému. Ale Rubikova kostka není jen zábavnou hračkou. Řešení Rubikovy kostky má také mnoho přínosů pro náš mozek.
Prvním z nich je zlepšení kognitivních schopností. Rubikova kostka vyžaduje od uživatele kritické myšlení, abstraktní úvahy a vizuální rozpoznávání vzorců. Tyto schopnosti jsou klíčové pro mnoho aspektů života, včetně rozhodování, řešení problémů a dokonce i při řešení matematických úloh. To znamená, že řešení Rubikovy kostky může posílit naše kognitivní schopnosti a zlepšit naši celkovou výkonnost v každodenním životě.
Druhým přínosem řešení Rubikovy kostky je zlepšení paměti. Pro řešení této skládačky musíte budovat schopnosti, abyste si pamatovali, které kroky jste již provedli a jaké musíte provést dále. To může pomoci posílit vaši schopnost pamatovat si věci a zlepšit vaši celkovou paměť.
Dalším přínosem je zlepšení motorických schopností. Pohybujeme a manipulujeme s Rubikovou kostkou pomocí našich prstů, což je přesná a koordinovaná činnost. Pravidelné řešení Rubikovy kostky může pomoci zlepšit vaše motorické schopnosti a koordinaci rukou.
Kromě toho, řešení Rubikovy kostky může být zábavné a přínosné způsobem, jak trávit čas a snižovat stres. Je to způsob, jak se odreagovat a odpočinout si od každodenního shonu. Řešení Rubikovy kostky může být také skvělou aktivitou pro lidi všech věkových kategorií, což znamená, že je to způsob, jak si užívat čas s rodinou a přáteli.
Rekordmani 🏆
Mezi nejlepší řešitele patří například Max Park, který je považován za jednoho z nejlepších na světě. V roce 2017 dokázal Rubikovu kostku vyřešit za pouhých 4,69 sekundy, což byl tehdy světový rekord. Dalším úspěšným řešitelem je Feliks Zemdegs, který se také řadí mezi nejlepší na světě. V roce 2013 dokázal Rubikovu kostku vyřešit za pouhých 5,88 sekundy a stal se tak světovým rekordmanem. Mezi další špičkové řešitele patří například Yusheng Du a Patrick Ponce.
Hlavní ikony posledních let jsou výše zmínění Feliks Zemdegs a Max Park. Kolem těchto dvou borců byl natočen dokument The speed cubers, který je možno vidět na Netflix. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že tito dva účastníci budou nelítosnými soupeři, opak je pravdou. U jednoho může být řešení rubikovy kostky jednou z etap v životě, u druhého pak životní náplň. Ale více prozrazovat nebudu.
Jak kostku složit🧠
Pokud jste začátečníci, tak doporučuji návod níže, který je produktem super obchodu FYFT.cz. Tam i případně můžete pořídit svou novou kostku. Ale tento návod, navíc v češtině, je oprvadu asi nejlepší pro první složení kostky.
Návody pro pokročilejší tam naleznete taky.
Nejdříve se naučíte skládat kostku po vrstvách. Je to nejlehčí, ale také časově nejnáročnější proces. Pokud nemáte zkušenosti, určitě doporučím nepřeskakovat. Zkoušet a dívat se, co se s kostkou děje při různých tazích a jednoduchých algoritmech. Jakmile umíte, učíte se nové algoritmy, které vám základní postup urychlí. Například tím, že složíte rovnou dvě vrstvy najednou. Už tady se můžete dostat pod minutu. Pak už začne peklo, jelikož nebojujete jen s časem, ale i s tím, jak s kostkou umíte zacházet, jak si pamatujete kde leží která barva a podobně. Jednoduše musíte pracovat efektivně a přesně. Kvalitní kostka do určité míry pomůže, ale umění je ve vaších rukou.
Povídání o nejen o kostce si můžete přečíst i magazínu Mladé Fronty z roku 1982. Ale to asi není úplně aktuální 😁. Ale je pravda, že poprvé jsem složil kostku v mých mladých letech právě podle tohoto. Základní algoritmy se dají nabiflovat poměrně rychle. Hodina trénování a učení klidně může stačit, aby jste kostku spolehlivě složili sami.
A jakou kostku? 🫥
Pokud máte možnost, nechte se inspirovat v okolí. Kamarád, známý, pokud má kostku, která ideálně nepamatuje vydání zmíněného magazínu. Vyzkoušejte, jak se chová. Mé první počiny byly s opravdu starými kostkami, které se ani neudržovaly. Drhly a plynulost pohybu byla ta tam. Obyčejnou, ale funkční kostku koupíte v rozmezí 200 – 500,- Kč. Jak jsem psal výše, kvalitní kostka je dobrá pro rychlé skládání, což v začátcích není úplně potřeba. Jde například o to, že otočíte vrstvou, ale nedotočíte do konce. Avšak otočením kolmé vstvy se ta předchozí nedotažená vrstvy sama dotáhne. Zkrátíte dráhu, ušetříte čas. Toto umožňuje konstrukce dražších kostek, obzvláště těch magnetických. Ale to využijete, až budete brát v potaz vteřiny, případně desetiny vteřin.
Nebo? … 🧐
Na druhou stranu může být zajímavá investice do kostky, která je kvalitní a moderní. A moderní myslím, že je interaktivně propojená s telefonem, tabletem a dokáže vám hlídat čas, počet otočení, hodnotit v žebříčcích, soutežit s lidmi na celém světě. Prostě mnohem více, co dokáže motivovat začátečníka.
1. Giiker Supercube
Moje první elektronická kostka. Klasická velikost, s nálepkama. Musím říct, že kvalitní počin. Lehce cvaká po otočení, když se dostává do pozice. Na videu vidíte něco jako sluchátka. To je nabíječka.
Aplikace je jednoduchá, ale funkční. Dokáže vám pomoct složit kostku, hlídat čas, nabízet algoritmy pro zamíchání kostky před skládáním, souteže s celým světem, vytváří statistiky, případně můžete s koskou skládat i jiné obrazce, než jen klasicky složit jednu barvu na straně. V poslední době se mi stávalo, že byl problém s internetovým připojením v aplikaci. Obvykle pomohlo nastavení DNS serveru u vaší Wifi. Návodu je na netu mraky, často řešeno i na diskuzích na Reddit (standardně je doporučován DNS Googlu: 8.8.8.8 a 8.8.4.4).
Hodnocení: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
2. GoCube
GoCube je kostka asi s nejlepším marketingem. Už jenom samotné balení je super propracované. Ale svými reklamami vám rychle vryjou brouka do hlavy.
Kostka je také standardní velikosti, ale má výrazně zakulacené rohy a hrany. K nabíjení dostanete hezký stojan, který může sloužit i jako držák mobilu.
Kostka ve tmě svítí, ale praktické využití tam moc není. Efekt dobrý, ale v úplné tmě nepoužitelné, jelikož prosvítání pod barevnými plochami zkresluje barvy a například červenou a oranžovou si snadno spletete.
Po zakoupení nejlepší kostka, ale po čase jsem ji začal střídat s Giikrem. Ono výrazné zakulacení má trochu vliv na ergonomii držení. Tedy aspoň u mě. Pro rychlejší práci mi kostka klouže v ruce. Je však tichá, takže s ní nebudete nikoho rušit ani v kupé ve vlaku. Sice tu vytahuju nějaká negativa, ale jinak je to super kostka. Pro začátečníky i jako dárek.
Aplikace je propracovanější. Nabízí v podstatě to stejné jako Giikre, ale v jiné grafické podobě. Navíc plně v jazykovém prostředí USA/EU, což znamená, že v rámci ovládání se nikdy nesetkáte se zapomenutým překladem z čínštiny. Taky jsem řešil problém s DNS serverem, ale to není vina kostky.
Hodnocení: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
3. GAN 356 i3
A tady jsme už u plnohodnotného číňana. Poslední moje smart kostka. GanCube vyrábí profesionální kostky, které se používají i na šampionátech.
Tím, že říkám, že je to plnohodnotný číňan, tak to nemyslím nějak hanlivě. Ale celkově působí, že hlavní trh je právě tam.
Kostka standarní velikosti v provední stickerless (myslel jsem si, že si musím zvykat, ale teď toto provední preferuji). Drží se dobře, pohyby jsou plynulé, vše lze nastavit.
Pro mě asi nejlepší kostka, kterou teď používám tak z 90%.
Aplikace je místy nedoatžená a funkce chybí. Jsou místa, kde je nedokončený překlad z čínštiny do angličtiny neúplný. Přihlášení je taky někdy zbytečné a zdlouhavé. Nabídka funkcí je zase obdobná, ale pro mě asi nejvíce zajímavá. Nabízí trénink algoritmů, kde si můžete trénovat i čas, za jak dlouho jej zvládnete. Zde pak jasně můžete vidět, proče se třeba nemůžete zlepšit.
Hodnocení: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Verdikt?
Všechny kostky jsou od “G”. No, nebudu se pouštět do kontroverzí. Co však doporučit. Pokud chcete něco levnějšího pak Giiker. GoCube a Gan pak nabízí podobné produkty. V podstatě jsem rád, za všechny tři kostky a všechny jsou pro mě v pořádku a použitelné. Ale aktuálně GAN je pro mě top. Ale ani s jednou neuděláte chybu.