Tak už nám konečně vyšla dlouho očekávaná aktualizace operačního systému pro počítače od Apple. Stalo se tak v podvečer ve čtvrtek 12.11.2020. Nový operační systém nese označení Big Sur. Tento název je převzat z pojmenování kalifornského regionu. Níže citace z Wikipedie, abychom se neztratili na mapě.

Big Sur je region na pobřeží amerického státu Kalifornie, náleží k San Luis Obispo County a Monterey County. Je dlouhý zhruba 140 km od Carmel Riverna severu po San Carpóforo Canyon na jihu a široký 30 km od Tichého oceánu na západě po Santa Lucia Range na východě. Kraj je díky řídkému osídlení a divoké přírodě vyhlášenou rekreační oblastí. Jeho název pochází z anglického slova Big (velký) a španělského Sur (jih), protože leží jižně od měst Monterey a Salinas.

Wikipedie

Nechci se však zabývat okolnosti spjatými s výběrem nového názvu OS, případně geografických detailech. Chci stručně popsat svou zkušenost.

… takže?

Popravdě jsem si dlouho myslel, že Big Sur výjde o měsíc dříve. Čekal jsem jej tedy jiný termín. Posunutí jsem však přežil. Informace o konání posledního Keynotu mi však dala naději, že se konečně dočkám. V podstatě jsem se těšil na to, že operační systém se začne blížit systémům v iPhonech a iPadech. Tato myšlenka mi není úplně cizí. Ale počítač je přece jen pořád počítač.

V týdnu, kdy měla přijít nová aktulizace jsem pozoroval nějaké problémy, které byly spojeny s přechodem na Big Sur. Psalo se o pomalejších službách a podobně. nejsem sice žádný profesionální uživatel, ale něčeho jsem si všiml. Samozřejmě i na mě čekalo zklamání, když servery v den vydání aktualizace nestíhaly nápor užibatelů. Stahování mi běželo cca do 2,5 GB, pak se seklo. Nová aktualizace už nešla spustit vůbec. Tedy stejný scénář, který potkal mnoho dalších uživatelů. Po několika pokusech jsem se na vše vykašlal a nechal to na ráno. Vedla mě k tomu nedávná zkušenost s příchodem iOS 14 a watchOS 7. Tehdy jsem své hodinky a mobil aktualizoval hodně dlouho. Když jsem stejnou aktualizaci (mobil + hodinky) dělal manželce o několik dní později, vše šlo mnohem rychleji.

Ráno jsem zkusil tedy aktualizaci znova. Mohlo být tak kolem šesti. Rozběhla se v pořádku a hned na poprvé se aktualizace provedla. Co všechno se změnilo je zbytečné tady sepisovat. Pro obyčejné uživatele stačí asi přehled na oficiálních stránkách https://www.apple.com/cz/macos/big-sur/.

Po aktualizaci bylo vše jaksi pomalejší a musel jsem občas i restarovat počítač. Což je pro mě nezvyklé. Vždy vše funguje výborně. Start nového operačního systému se prý Applu nepovedl. Snad nefugovaly, možná stále nefungují, některé aplikace a stařší hardware má snad taky problémy.

Počítač používám kontinuálně každý den. Po čtyřech dnech můžu říci, že vše funguje tak jak předtím. Zatím mi fungují všechny aplikace, rychlost je opět na normálu. Na začátku občas docházelo k rychlému zahřívání, což mělo za následek zapnutí ventilátorů na vyšší výkon a tím způsobený hluk. Ale i to zmizelo.

Mohu říci, že jsem spokojen. Na nové ikony si asi zvyknu. Zatím mi dělá problém asi jen barva ikony u Zpráv. Původně modrá, nyní zelená. Já vím, je to stejné jako na telefonu, ale byl jsem zvyklý na modrou.

Mohu doporučit instalaci? Asi ano. Možná je potřeba počítat stále s nějakými problémy, ale u mě se už nic neprojevuje. Jako standardní uživatel jsem spokojen. K práci používám obvykle služební notebook s Windowsy, ale pokud potřebuju pracovat pohodlně a rychle, pak stejně šáhnu po svém macbooku, kde i bez myši a externí klávesnice dokážu v pohodě fungovat.