Po dlouhé době jsem se dostal konečně k volnému počítači, abych zde mohl zase něco napsat. Co se událo nového?

Minimalismus?

Opět mě popadala hříšná myšlenka po minimalismu. Na vysoké škole jsem se snažil přijmout tento životní styl, ale moc dobře jsem nepochodil. Nebavilo mě to. Četl jsem blogy některých úspěšných minimalistů, ale občas jsem jejich pochody mysli nechápal. Možná neschopnost vyjádřit hlavní myšlenku, možná mé pohodlí mě donutilo z celé věci vycouvat.

Nový vzhled

Jedním ze známek minimalismu je nový vzhled těchto stránek. Před nějakou dobou jsem prováděl experimenty s různými šablonami, testoval jejich funkčnost, přizpůsobení vzhledu a přehlednost. Došel jsem k závěru, že tyto stránky jsou přece jen osobním blogem, osobním zábavním místem. Použil jsem tedy aktuálně WordPressem doporučenou šablonu. Ta mi v tuto chvíli dává největší smysl.

sochise.cz nyní běží na PHP 7.2. Další krok pro rychlost a bezpečí.

Minimalistický styl stránek se mi líbí čím dál více, a rozhodl jsem se tedy dál pracovat tímto směrem. Krom vzhledu jsem se rozhodl zase něco udělat s evropským nařízením GDPR. Původní potvrzovací pole jsem odstranil a použil nový styl, který přece jen už dává prostor k informovanosti návštěvníka a také jeho volbu. Po zabezpečení stránek sochise.cz a šifrování komunikace, o které jsem již dříve informoval ZDE, je to další krok ke zkvalitnění formy stránek. Ještě je potřeba něco udělat s tím obsahem

V obrázku nahoře platnost certifikátu HTTPS a dole pak nové oznámení GDPR

Baví mě zkoumat nové vychytávky. Většinu věcí z venku poznat nejde, což mi ani nevadí. Mám radost, pokud na stránky nasadím něco smysluplného a ono to funguje.

Stále se snažím rozkrývat nové taje Wodpressu. Pravidelné aktualizace jsou samozřejmostí. Aktuálně se aktualizace týkala i PHP. Aktuálně běží stránky na serveru využívající PHP 7.2. Na tuto verzi byla testována kompatibilita stránek. Jakmile bude možné provést testování kompatibility na PHP 7.3, určitě se budu i tímto zabývat.

K fungování webu pak patří i optimalizace, na které také pracuji. Chtěl bych si postup zaznamenat a následně bych se zde asi pochubil, o kolik se podařilo stránky zrychlit. Teda pokud bude vše fungovat jak má.

Produktivita

Už jsem se tu dříve snažil napsat něco k produktivitě. Stále pokračuji v integraci různých metod. Jednou z nich je technika pomodoro (https://sochise.cz/technika-pomodoro/).

Pomodoro stále používám a baví mě. Problém trochu přichází s různým typem vyrušení, který v mém případě nastává poměrně často. Snažím se však tento problém minimalizovat. problém si zapíšu a pokračuji. Řešení se snažím přesouvat na správný čas a celou práci dělat efektivněji.

…Todoist

Dlouho jsem řešil, jak a kam psát poznámky. Přeskakoval jsem z metody na metodu, z aplikace na aplikaci. Občas mi vyhovovaly Připomínky od Apple, někdy aplikace od Google, ale teď jsem snad našel to správné. Je to aplikace Todoist. S touto aplikací jsem aktuálně maximálně spokojen. Synchronizace mezi web aplikací, mobilní i desktop/laptot aplikací je perfektní.

Bullet Journal

Úplnou novinkou, kterou jsem do teď pouze studoval a snažil se pochopit systém, je metoda Bullet Journal od Ryder Carrolla. Kolem této metody jsem se delší dobu pohyboval spíš po špičkách a v uctivé vzdálenosti. Až české vydání knihy k této metodě, v nakladatelství Jan Melvil, mě donutilo přiblížit se mnohem blíže. Knihu jsem zakoupil společně s originálním zápisníkem LEUCHTTURM1917 BulletJournal Medium Black, oficiálním zápisníkem, navrženým přímo autorem metody Bullet Journal. Vše mám doma asi 14 dní a zatím bez jediného zápisu. Měl bych už s tím něco udělat.

Metoda Bullet Journal

… konečně stůl?

Snad jo, ale přece jen spíš občasně. Vyhrabal jsem svůj starý monitor, nějakou tu klávesnici, myš, vše propojil k MacBooku a očekával jsem, jak vše půjde samo. Bohužel realita je jiná. Snad největší zklamání nastalo v případě monitoru. V minulosti jsem se chlubil, jak kvalitní obraz monitor má. Sice to není úplně nejhorší (nejsem grafik), ale po tom, co jsem si zvykl na retinu….

Většinou tedy obsluhuji samostatný notebook a stačí to. Do budoucna bych spíše viděl pouze stojan na samotný notebook a externí klávesnici a myš.

Víte, jak si nastavit celý pracovní stůl? Mrkněte na krátké video.

Říkám si, zda-li tady není tentokrát “převideováno”.