Stránky sochise.cz jsou nyní již zabezpečeny protokolem HTTPS.

Co lze očekávat? Prakticky nic. Jde jen o bezpečnost přenášených dat, kdy komunikace mezi webovým prohlížečem a serverem je šifrována a zabezpečena. Hlavní uplatnění naleznete na stránkách, kde lze předpokládat vkládaní nebo posílání citlivých osobních údajů. Mezi nimi jsou jak osobní data, tak údaje o platebních kartách a podobně. Hlavním představitelem tak mohou být e-shopy. Z pohledu GDPR však mezi osobní údaje patří například i soubory cookies.

  1. Šifrování: Šifruje přenesená data, aby byla ochráněna před odposlechem. To znamená, že když uživatel prohlíží webové stránky, nikdo nemůže „odposlouchávat“ jeho konverzaci, sledovat aktivitu na stránkách ani ukrást jeho údaje.
  2. Integrita dat: Data během přenosu nelze pozměnit ani poškodit (ať záměrně, nebo jinak), aniž by to nebylo zjištěno.
  3. Ověření: Potvrzuje, že uživatelé komunikují s požadovanými webovými stránkami. Poskytuje ochranu proti útokům typu man-in-the-middle a posiluje důvěru uživatelů, což firmám přináší další výhody.

Google (Odkaz)

V řádce adresy stránky uvidíte nově předponu HTTPS. Současně po rozkliknuti zámečku (v případě prohlížeče Chrome) dostanete další informace o zabezpečení.

https
HTTPS

Pro šifrování je použita certifikační autorita Let’s Encrypt. Ta byla vytvořena právě z důvodu, aby se zabezpečená komunikace stala standardem. Její výhodou je jistá automatizace a snadné zavedení.

letsencrypt, https
letsencrypt

Let’s Encrypt je certifikační autorita. Za pomoci automatizovaného procesu, navrženého tak, aby odstranil složitý proces manuální tvorby, ověřování, podepisování, instalace a obnovování certifikátu.

Wikipedie (Odkaz)

Pokud se chcete dozvědět více:

Přejem vám bezpečné čtení a brouzdání po internetu.