(Python) Aneb moje celoživotní výzva, které se nedokážu zbavit.

O co jde?

Opět jsem se vrátil k tomu, co mě už dlouhou dobu pronásleduje na každém kroku v oblasti vzdělávání. Onou výzvou není přímo programovací jazyk Python, ale programování celkově. Poprvé jsem se k němu dostal na střední škole, kdy spolužák již programoval vlastní aplikace. Hned v pátek po škole jsem nainstaloval editor na nějakou verzi Cečka. Čekal jsem, že na konci víkendu už budu mít taky něco jednoduchého. Byl to však omyl. Akorát jsem zjistil, že programování absolutně nechápu.

První program

Druhé setkání proběhlo až na vysoké škole, myslím, že ve třetím ročníku. Zde jsem si jako z předmětů zvolil programování v Javě. Zde jako se však už jednalo o kolektivní zájem (?). Hned v první hodině začal lektor výukou s psaním kodu, u většiny z nás bez jakéhokoliv předchozího vzdělání v tomto oboru.

hello world
Hello World

Vzhledem k tomu, že se jednalo o vyšší ročník studia na vysoké škole, nebylo příliš těžké přepsat text zobrazený projektorem na plátně do mého počítače a po příkazu lektora program spustit. Co se nestalo, dole v okně IDE Eclipse se objevily dvě slova: Hello World!.

Tak jsem napsal v životě svůj první program 🙂

Po druhé vyučovací hodině jsme hromadně zhodnotili, že tento předmět je pro nás budoucí energetiky naprosto neužitečný.

Co dál…

V dalším putování životem a zájmem o sebevzdělávání jsem čím dál častěji narážel na názory, že programovat, kodovat, psát kod, by se měl naučit každý a v akémkoliv věku. Tyto názory se mi dlouhoou dobu v hlavě promítaly, až jsem s nimi začal souhlasit. Po nějaké době jsem se vrátil k Javě, ale jako samouk mě to nějak nebavilo. Později jsem si pořídil Arduino, kde jsem spojil programování s praktickou stránkou domácího elektro-bastlení. Zde už se dala zařídit nějaký sranda.

…Python

Následovala další pauza a opět setkání s tím, že bych měl ve svém věku umět kodovat. Dobře, dal jsem se znovu do toho. Tentokrát jsem se vrhl na Python. Proč? Jednoduše proto, že jsem někde četl, že tento jazyk se dá lehce naučit.

První kroky vedly na stránku python.com. Ok, nic moc jsem se nedozvěděl. Tak tedy další stránka byla python.cz. Na české verzi jsem našel i návody na instalaci a jak začít.

Pokud se tedy v životě chcete vzdělávat, určitě se vrhněte taky na programování. Nenechte se zatrašit jargonem (žargonem, neboli slangem), obzvláště na diskuzních fórech. Především pokud jste začátečník. Tuto výzvu můžete uchopit pouze osobně a použít jí pro vlastní sebevzdělání. Procvičíte svou logiku a možná i najdete nové možnosti pro svou kariéru.

V této sekci budu i dál pokračovat.