Hned první pondělí v červnu nás čeká začátek Apple události WWDC19. Od 3.6.2019 se můžeme těšit na příval novinek ze světa, kde se nakousnuté jablko cítí jako doma a ne jako v koši.


Přidejte si událost WWDC19 do kalendáře


Asi hned na začátku by bylo dobré upřesnit můj vztah k této události. Před nějakou dobou jsem sledoval WWDC pouze jako nezaujatý divák a navíc většinou pouze sestřihy, nebo jsem přeskakoval v záznamu. V té době jsem byl nespokojeným uživatelem telefonu od konkurenčního Samsungu. Naštěstí jsem se těch tehdy nových telefonů zbavil. Stále však mám doma Samsung Galaxy S2, který byl jako jediný můj Samsung opravdu funkční po dlouhý čas. S mou nespokojeností došlo k hledání nové alternativy. Abych to zkrátil iPhone 6S mám do dneška a jsem naprosto spokojen. Tím začalo mé Apple období. Abych to zkrátil i podruhé, tento text píšu na MacBook Air 2018. MacBook nahradil však můj výborný notebook Sony VAIO, který jsem dostal na vysoké škole. Po asi 11 letech se rozhodl odejít do křemíkového nebe. Mám jej ve skříni, že ho ještě vzkřísím.

Ačkoliv mi SONY VAIO vyhovoval, s Windowsem to bylo už horší. To co nabízí Apple pro můj MacBook a pro iPhone je pro mě nyní nenahraditelné. Často skloňovaný „Apple ekosystém“ má něco do sebe.

…zpět k podstatě

Jsem spokojený uživatel Apple produktů, tedy mě automaticky zajímá, co nového a lepšího můžu čekat. Už vím, že se k živému přenosu určitě nedostanu, alespoň ne k celému. Avšak díky časovému posunu, bude začátek v České republice v 19:00. To je pro našince výhoda.

Na co se těšit? Osobně mě zajímají témata, která se mě přímo týkají. Tedy iOS 13 a macOS 10.15.

Nový iOS 13 má přinést tmavý režim, což pro mě není zase tak zajímavé. Spíš se těším na na jiné vychytávky. Už jen nová notifikace na displeji při úpravě hlasitosti je pro mě větším lákadlem, pokud tedy bude.

zdroj: 9to5mac.com

Nový macOS slibuje lepší spolupráci s iOS. Snad by mělo dojít k rozdělení aplikace iTunes tak, jak tomu právě v iPhonech, kde je zvlášť hudba, podcasty a jiné. Toto bych taky uvítal, ačkoliv hudbu a podcasty využívám z 90% jen v telefonu.

Delší dobu přemýšlím nad hodinkami od Apple. Zde se taky očekává nový operační systém a také samostatný AppStore pro hodinky. Problém je, že mé současné hodinky mají solární nabíjení, jsou řízeny rádiově, mají kalendář, stopky, odpočet, budík a hlavně jsou ručičkové, tedy vše co od hodinek chci. Nahrazovat něco, co funguje na 100% je pro mě těžké.

Bude Siri v češtině?

Novinky by měly přijít i ze světa hardwaru a ne jen softwaru.

Kde a jak sledovat?

Nepředpokládám, že bude pro někoho obtížné najít online přenos. Dát do Google heslo WWDC19 napadne každého. Určitě vyzkoušejte:

Dostat se k anglickému originálu není těžké. Díky novinářům, kteří budou přímo na místě, je možné dostat se i k online zpravodajství. Toho využívají i čeští novináři a nadšenci, kteří online překládají tyto zprávy a nabízejí okamžitě pro české diváky. Můžete tak sledovat anglický originál a do toho číst zprávy v češtině. Tuto službu slibují zde:

Pokud nechcete sledovat sálodlouhé představování, očekávajte reportáže po konání akce. Mohu doporučit kanál Petra Máry. Jeho pohled na problematiku mě bude hodně zajímat. Hlavně díky tomu, že dává věci do souvislostí a dívá se dopředu.

Mohu také doporučit podcast Appliště.cz. Poslechnout si můžete v iTunes (Podcast), nebo na youtube:

Příští týden určitě toho přinese dost, o čem budeme moc diskutovat delší dobu.